V okviru domoznanske dejavnosti zbiramo, obdelujemo, varujemo in posredujemo gradivo lokalnega območja, t.j. občin Ribnica, Sodražica in Loški Potok.
Zbirko prostega dostopa hranimo na knjižnih omarah po naslednjih tematikah: leposlovje – odrasli, leposlovje – mladina, zbirne mape in strokovna literatura. Pomembne osebnosti z obsežnim opusom so postavljene na ločene police. Med njimi so: sestra Vendelina Marija Ilc, pater Stanislav Škrabec, Zmaga Kumer, Miha Mate, Ivan Prijatelj, Jakob Rigler, Zofka Kveder, Metod Mikuž, Tatjana Angerer, Janez Evangelist Krek, Janez Debeljak in Marija Bavdaž.
V domoznanske zbirke vključujemo knjižnično gradivo, ki se po vsebini nanaša na območje, je nastalo na tem območju ali so ga ustvarili avtorji s tega območja. Poleg domoznanskih zbirk hranimo tudi nekatere posebne zbirke, kot so zbirke redkih tiskov, slikovnega gradiva in zapuščine.
V zadnjih desetletjih je pomembno vlogo pri razvoju domoznanske dejavnosti odigrala digitalizacija.
Izbrane digitalne vsebine
Regijski portal Kamra je spletno mesto, ki združuje digitalizirane vsebine s področja domoznanstva v knjižnicah in drugih lokalnih kulturnih ustanovah.
Povezava: www.kamra.si
Digitalna knjižnica Slovenije (dLib.si) omogoča dostop do raznovrstnih digitalnih vsebin s področja znanosti, umetnosti in kulture.
Povezava: www.dlib.si
Portal Obrazi slovenskih pokrajin je spletni vzajemni biografski leksikon znanih Slovenk in Slovencev.
Povezava: www.obrazislovenskihpokrajin.si
Domske iskrice: glasilo Doma starejših občanov Ribnica
Krošnja
Krošnjar
Nove novice z ribniško-kočevskega konca
Ribniški kam
Vitrina
Objavila knjižnica:
- Miklovi iz Ribnice na Dolenjskem : doma je vse po starem! (2019)
- Tam med Malo in Véliko goró (2019)
- Iskanje srca v tujini (2018)
- Obrazi sindroma Guillain-Barré (2017)
- Moje srečanje s sindromom Guillain-Barré (2016)
- Usaka vas ima suj glas (2013)
- V iskanju identitete: kdo sem (2013)
Izbrane knjige z domoznansko vsebino:
Objavila knjižnica:
- Lesene brunaste hiše na Ribniškem
- Po zmajevih sledeh: ribniško pripovedno izročilo o zmajih
- Šindra – Pozabljena streša kritina Ribniške doline
- Etnografska zbirka rodbine Rudež
- Zgodovina raziskovanja pripovednega izročilana območju Ribniške doline
- Praznovanje božiča v Ribniški dolini
- Slovo od kurenta Naceta – Pustovanje v Ribniški dolini
- »O kresi se dan obesi« – praznovanje kresne noči v Ribniški dolini
- Bajeslovno izročilo v folklornem pripovedništvu območja današnje občine Sodražica
Izbrani članki z domoznansko vsebino:
- Nova Štifta pri Ribnici
- Ribniška suha roba v lesni domači obrti
- Prispevek k poznavanju flore Ribniške doline
- Iz zgodovine kranjskih trgov: Ribnica
- Nekaj o Ribniški dolini, njenih ljudeh in gorah
Zbrati ribniško besedje in izdati Slovar ribniškega govora je dolgoletna želja Knjižnice Miklova hiša, ki se je začela uresničevati leta 2023.
Knjižnica je izjemno hvaležna podjetju Amebis, še posebej g. Miru Romihu za ponujeno roko pri objavi slovarja na portalu Termania ter seveda za vso tehnično pomoč.
Poleg nenehnega dodajanja novih gesel je naš dolgoročni cilj, da objavo na Termanii prilagodimo in v prihodnosti slovar vzporedno objavimo na samostojni spletni strani, gesla opremimo z zvočnim posnetkom ter fotografijami in spletno objavo nadgradimo s knjižno.
Slovarska gesla smo zbirali naključno in s pomočjo starejših govorcev ribniškega govora, sproti pa dodajamo tudi že objavljene slovarje oz. izbore ribniškega besedja, ki so nastali v sklopu drugih del, povezanih z Ribnico.
Več o slovarju si lahko preberete na povezavi, zelo veseli pa bomo tudi vaših predlogov slovarskih gesel!
Digitalizirano na multimedijskem zaslonu
Predstavlja različne domoznanske vsebine, ki so nastale v sklopu projekta Življenje ustvarja zgodbe, ki ga je sofinanciral Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja. Pri nastanku vsebin so sodelovali: Knjižnica Miklova hiša, Zavod Parnas, Občina Loški Potok, Rokodelski center Ribnica.
Na ogled je pesemsko in pripovedno izročilo Ribniške doline in Velikih Lašč, rekonstrukcija loškopotoške oblačilne kulture, otroške delavnice, katalog Miklove zapuščine in elektronske izdaje publikacij, ki so izšle v sklopu projekta. Infomat je oblikoval Vasja Marinč.
Beremo iz knjige Tam med Malo in Véliko goró
V času trajanja epidemije smo v sodelovanju z gledališko skupino DramŠpil dvakrat tedensko predstavili novo interpretacijo zgodb, od legend do pravljic in šaljivih anekdot, iz knjige Tam med Malo in Véliko goró, ki je izšla v založništvu knjižnice. Prav vse pa izvirajo iz naše Ribniške doline.